Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Gmina Kowale Oleckie wypłaciła 179 tys. zł wyrównania pensji nauczycielom

2013-03-06 13:37:33 (ost. akt: 2013-03-06 14:18:30)
Helena Żukowska uważa, że źle jest, że rząd obiecuje, a samorząd musi dokładać

Helena Żukowska uważa, że źle jest, że rząd obiecuje, a samorząd musi dokładać

Autor zdjęcia: Marta Ankianiec

Do końca stycznia samorządy miały obowiązek wypłacić nauczycielom specjalne wyrównania w postaci tzw. czternastki. Musiały to zrobić, jeśli w ciągu roku nie stać ich było na zapewnienie pensji gwarantowanych przez Kartę Nauczyciela.

Przepisy gwarantują pedagogom minimalne średnie płace. I tak nauczyciel stażysta musi zarobić brutto 2,7 tys. zł, kontraktowy 3 tys. zł, mianowany 3,9 tys. zł, a dyplomowany 5 tys. zł.

Gmina Kowale Oleckie wypłaciła nauczycielom 179,9 tys. zł.


— Jeżeli nauczyciel nie zarabia kwoty ustalonej przez Kartę Nauczyciela, musimy mu dołożyć — mówi Helena Żukowska — Niestety, liczba uczniów i oddziałów maleje i nie ma możliwości, żeby to zarobili. Godzin ponadwymiarowych jest za mało, żeby obdzielić wszystkich nauczycieli.


Nauczyciel mianowany otrzymał średnio w przeliczeniu na pełny etat 2244 zł , a dyplomowany 3291 zł


— Źle jest, że rząd obiecuje, a samorząd dokłada — mówi Helena Żukowska. — Możemy się zżymać, kombinować, ale prawo jest prawem i nie ma dyskusji na ten temat. Uważam, że skoro jest ustawa, że tyle ma zarobić nauczyciel o taki stopniu awansu, to trzeba mu tyle płacić, a nie zrzucać to na biedne gminy.W gminie Świętajno trzeba było wypłacić nauczycielom wyrównania na łączną kwotę 163,5 tys. zł. Nie musiały tego robić gminy Olecko i Wieliczki oraz powiat olecki dla szkół ponadgimnazjalnych.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rodzic #1052387 | 79.187.*.* 12 kwi 2013 09:02

  płacić im za faktyczne godziny, rozliczac z efektów pracy a nie za 8 godzin, testy dzieci to wynagrodzenie a nie karta nauczyciela, zmienić prawo, chory system, wyprtowadzanie pieniędzy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rodzic #1052383 | 79.187.*.* 12 kwi 2013 08:58

  sprawdzić powinni też te urlopy zdrowotne, te nadgodziny skoro to taka ciężka praca to po co biorą nadgodziny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. T #1019428 | 83.9.*.* 11 mar 2013 21:14

  wszyscy zarabiamy za mało, bieda doprowadziła nas do frustracji na poszczególne grupy zawodowe. nikogo z nas z pracujących - szarej strefy na nic nie stać, tylko na jakieś przeżycie, a raczej przetrwanie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. obserwator oświaty #1017185 | 83.20.*.* 10 mar 2013 08:49

  Nie jestem obrońcą nauczycieli. Jednak uważam, że skoro są takie uregulowania prawne to należy się do nich stosować. To nie są rozdawane pieniądze przez samorządy jak wskazuje wielu komentatorów. Samorządy powinny tak zaprogramować schemat nauczania i wynagradzania nauczycieli w swojej gminie, by na koniec roku nie dopłacać tzw. 14-tki. Uważam, że winę za to ponosi organ prowadzący. Z góry wiadomym jest ile powinni zarobić nauczyciele z określonym stopniem awansu w danym roku. Ale jeśli się w ciągu roku kombinuje, to taki tego efekt. A potem to nauczyciel jest winny - istne banialuki. Dodam, że z mojej obserwacji wynika, że nie wszystkie samorządy muszą wypłacać opisane dodatki. Swoją drogą to chciałbym wiedzieć ile średnio, a np. w szkołach gminy Kowale Oleckie nauczyciel ma dodatku motywacyjnego, nadgodzin - bo tu może jest odpowiedź. Zgadzam się również, że nauczycieli w szkołach zwłaszcza wiejskich jest za dużo. Ale to już indywidualna polityka gminy. Pamiętać jednak należy, że w całym systemie najważniejsze jest i powinno być dziecko - uczeń. Dalsza dyskusja nie ma sensu. Proponuję podyskutujcie w temacie opieki społecznej, zasiłkach, o rodzinach zastępczych, o programach unijnych, szkoleniach - tam jest kasa i praktycznie zero odpowiedzialności. Pozdrawiam wszystkich.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. do 14 pensja #1015583 | 83.25.*.* 8 mar 2013 13:02

   A kto bronił ci zostać nauczycielem? Teraz to wszyscy tacy mądrzy, ale jak trzeba było się uczyć, to lepiej - balować i szpanować, a potem narzekać i zazdrościć! Obyś cudze dzieci uczył...- znasz? Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://kowaleoleckie.wm.pl/145142,Gmina- Kowale-Oleckie-wyplacila-179-tys-zl-wyro wnania-pensji-nauczycielom.html#ixzz2Mwt 9GXUy

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (46)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages