Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Mieszkańcy powiatu bawili się na Kowaliadzie

2013-07-01 16:39:48 (ost. akt: 2013-07-01 16:46:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew SieńkoDwa dni trwała w tym roku Kowaliada, cykliczne wydarzenie kulturalne promujące gminę Kowale Oleckie w regionie i poza nim (29-30 czerwca).

Impreza została podzielona na dwa bloki tematyczne, a mianowicie na część o charakterze sportowo-rekreacyjnym oraz kulturalnym.

W ramach pierwszego bloku tematycznego odbył się Bieg Przełajowy „Bieg po zdrowie”, w którym wzięły udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe z terenu powiatu.Drugi blok tematyczny poświęcony został występom o charakterze kulturalnym. Przed publicznością swoje taneczne oraz wokalno-instrumentalne umiejętności zaprezentowała młodzież uczęszczająca na zajęcia artystyczne do Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.

Na początku swoje umiejętności prezentowały grupy taneczne: Whatever, Szelest, Na maxa oraz You & Me. Następnie instrumentaliści: Dawid Zawadzki z Olecka oraz Olwier Gulbierz z Lakieli, a także zespoły: Guitarland z Kowali Oleckich oraz zaprzyjaźniony zespół Poison Scorpion z Wieliczek.

Przed publicznością wystąpiły także profesjonalne grupy muzyczne grające muzykę popularną, takie jak: Nocny Patrol, Arkadiusz Szulc z zespołem, Trax, Crazy Dance oraz Infactor.

Nie mogło zabraknąć występu lokalnych zespołów folklorystycznych „Prząśniczek” oraz „Jarki”, które kultywują tradycje wokalne charakterystyczne dla terenu północno-wschodniej Suwalszczyzny. Dodatkową atrakcją były stoiska z rękodziełem ludowym, na których poszczególni wytwórcy zdradzali zainteresowanym osobom tajniki rękodzieła ludowego.

Podczas Kowaliady rozstrzygnięto konkurs na najlepszą potrawę regionalną. 

W kategorii danie mięsne, półmięsne pierwsze miejsce zajęła potrawa sporządzona przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wieliczek, drugą nagrodę otrzymało danie Anny Adamczyk z Sokółek, zaś trzecią potrawa Heleny Anuszkiewicz z Kowali Oleckich. W kategorii danie jarskie pierwszą nagrodę otrzymała potrawa Teresy Kołodzińskiej z Kowali Oleckich, drugą specjał sporządzony przez Aleksandrę Pułecką z Kowali Oleckich, zaś trzecią danie wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wieliczek.W kategorii danie słodkie, deser pierwsze miejsce zajął specjał wykonany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kowalach Oleckich, drugą nagrodę otrzymała Cecylia Truchan z Monet, zaś trzecią – Ewa Stankiewicz z Kowali Oleckich. 

Przyznano też nagrodę publiczności, którą otrzymało danie Teresy Kołodzińskiej z Kowali Oleckich.

Dodatkową atrakcją była degustacja potraw. 
Organizatorzy imprezy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach zabawy, którzy mogli liczyć na takie atrakcje, jak: gry i zabawy z animatorami kultury, popisy magika oraz szczudlarza, malowanie twarzy i rysowanie portretów, a także warsztaty tworzenia gigantycznych baniek.

Ponadto dzieci mogły znakomicie bawić się na specjalnie utworzonym placu zabaw ze zjeżdżalniami i trampoliną. 

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich przy współpracy z Urzędem Gminy w Kowalach Oleckich. 

Zbigniew Sieńko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rolnik #1131015 | 83.9.*.* 2 lip 2013 05:54

  Nareszcie coś w tych Wieliczkach drgnęło , brawo Panie z K. G. . Tak promuje się swoją miejscowość , jeszcze raz gratuluję.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #1130706 | 83.11.*.* 1 lip 2013 17:40

  Nie ma pracy, nie ma pieniędzy, dajcie ludziom igrzyska ........................................ ...............

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages