środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Święto Edukacji w Gminie Kowale Oleckie

2013-10-17 22:19:22 (ost. akt: 2013-10-17 22:21:47)

Autor zdjęcia: Teresa Truchan

W Kowalach Oleckich odbyła się Konferencja Nauczycieli Gminy Kowale Oleckie - Wyzwania XXI wieku - odpowiedzialność, szacunek, współpraca.

W dniu 14 października 2013r w GCK w Kowalach Oleckich odbyła się Konferencja Nauczycieli Gminy Kowale Oleckie - Wyzwania XXI w- odpowiedzialność, szacunek, współpraca.

Był to doskonały czas do wspólnego spotkania nauczycieli, pracowników oświaty, nauczycieli emerytowanych oraz gości związanych ze sprawami oświaty w naszej gminy.

Spotkanie rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich, którzy w krótkim satyrycznym występie zaprezentowali realia polskiej szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Pani Wójt Heleny Żukowskiej, która przypomniała historię święta oraz przedstawiła sytuację oświaty w Gminie. Pani Wójt zwróciła uwagę na wydatki, jakie ponosi Gmina z tytułu utrzymania oświaty oraz omówiła działania skierowane na pomoc placówkom w podnoszeniu efektywności ich pracy.

Wspomniała o realizacji projektu Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów gminy Kowale Oleckie szansą na lepszą przyszłość zawodową oraz projektu Doskonalenie zawodowe nauczycieli ze szkół w Gminie Kowale Oleckie. Zadania współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Mówczyni zwróciła także uwagę na potrzebę stałej współpracy placówek ze środowiskiem lokalnym i budowania wizerunku szkół w środowisku.

Kolejnym punktem konferencji był wykład dr Ryszarda Skawińskiego konsultanta MODN w Ełku na temat Nauczyciel wobec wyzwań XXI w. Prelegent mówił m. in. o tym, iż nauczyciel musi do swojej wiedzy i doświadczenia podchodzić bardzo refleksyjnie. Współcześnie światu potrzebny jest człowiek wolny, niezależny, autonomiczny. Edukacja musi zatem ulec zasadniczej przemianie, dziś bowiem nie należy kształcić ludzi do czynności powtarzalnych, ale do działań kreatywnych. Dlatego powinniśmy wypracować nowy model edukacji. Podkreślał, iż istnieje związek (zbieżność) między jakością funkcjonowania szkoły a kondycją intelektualną (także moralną, osobowościową) nauczyciela. Szkoła przeżywa kryzys powodowany m. in. podporządkowaniem, uległością, dyspozycyjnością nauczyciela. Dyspozycyjny nauczyciel nie wychowa autonomicznego, podmiotowego ucznia.

Miły akcentem uroczystości było wręczenie Nagród Wójta i Nagród Dyrektorów z okazji Święta Edukacji Narodowej. Następnie uczestnicy przy torcie i kawie mieli możliwość integracji i podzielenia się swoimi refleksjami na tematy oświaty i nie tylko. Spotkanie zakończyło się występem kapeli Suwalszczyzna z Suwałk. Artyści w ciekawym widowisku połączyli utwory Fryderyka Chopina z ludowymi, lokalnymi melodiami.

Konferencja została zorganizowana przez Panią Wójt Helenę Żukowską i doradcę metodycznego MODN Teresę Truchan.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na kowaleoleckie.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Źródło: tess

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Co? #1224880 | 83.3.*.* 22 paź 2013 09:10

  Jak to kto?Przecież ty i tylko ty!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kto?? #1224044 | 31.174.*.* 21 paź 2013 10:28

  "Wyzwania XXI w- odpowiedzialność, szacunek, współpraca. " ..........

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages