Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

„Prawda” od środka

2014-03-12 18:33:06 (ost. akt: 2014-03-13 10:17:54)

Autor zdjęcia: Beata Kozic

Dzięki fachowej opiece i przewodnictwu panów Pawła Szczygło i Mirosława Czerepaka dane nam było dowiedzieć się m.in., że do zajmującego powierzchnię 25ha zakładu wjeżdża każdego dnia ponad 30 samochodów ciężarowych z drzewem zakupionym w Polskich Lasach Państwowych, na Litwie, w Rosji i w Skandynawii.

Niejeden z nas przejeżdża, nawet kilka razy dziennie, obok jednego z największych zakładów produkcyjnych powiatu oleckiego jakim są Z.P.U. „Prawda”. Widzimy metry złożonego na placu drzewa, mijamy dziesiątki ludzi idących na lub wracających ze swojej zmiany. Niewielu natomiast z nas wie, jak przedsiębiorstwo te wygląda od środka, ile np. metrów sześciennych drzewa potrzeba by zakład ten nie miał przestojów, a ludzie w nim zatrudnieni mieli pracę, jak wygląda produkcja od chwili rozładunku drewna na placu po produkt końcowy.

To wszystko mieli okazję zobaczyć i dowiedzieć się uczniowie klasy 3a Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich w przepiękną sobotę Dnia Kobiet 2014r.

Dzięki fachowej opiece i przewodnictwu panów Pawła Szczygło i Mirosława Czerepaka dane nam było dowiedzieć się m.in., że do zajmującego powierzchnię 25ha zakładu wjeżdża każdego dnia ponad 30 samochodów ciężarowych z drzewem zakupionym w Polskich Lasach Państwowych, na Litwie, w Rosji i w Skandynawii. Nasi przewodnicy pokazali nam proces obróbki drzewa, wyjaśnili ponadto, że zanim zostanie z niego wykonany mebel materiał poddawany jest suszeniu od 2 do 4 tygodni w specjalnie zbudowanych suszarniach.

Dowiedzieliśmy się też, że zakład wykorzystuje każdy kawałek drewna, nic nie ulega marnotrawstwu. Z trocin np. ogrzewane są wszystkie hale produkcyjne, pomieszczenia biurowe oraz jest wytwarzany brykiet opałowy na sprzedaż. Mieliśmy okazję przyjrzeć się też jak drewno, z którego robione są meble dla szwedzkiej sieci IKEA, lakierowane jest w 7 kolorach.

Na zakończenie tej jakże ciekawej wycieczki dzięki ciekawie przygotowanej prezentacji multimedialnej poznaliśmy historię zakładu oraz plany właścicieli dotyczące przyszłości firmy. Panowie chętnie odpowiedzieli też na niejedno z trudnych pytań dotyczących np. możliwości zatrudnienia, kryteriach stawianych potencjalnym pracownikom, zarobkach w zakładzie, szansom awansu.

Z produkcją jednego z największych pracodawców w powiecie oleckim będą okazję mieli wkrótce zapoznać się także uczniowie klasy 3b Publicznego Gimnazjum w Kowalach Oleckich oraz uczniowie klasy 3 Gimnazjum z Zespołu Szkół w Sokółkach.
Andrzej Szcześniak


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://olecko.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Źródło: beata5871

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. joł #1357635 | 31.63.*.* 24 mar 2014 16:42

    Wasza przyszłość

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages