Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Wieś chce być wsią

2015-02-26 08:00:00 (ost. akt: 2015-02-25 14:24:42)
Ulica Warszawska w Piszu

Ulica Warszawska w Piszu

Autor zdjęcia: internauta

Sytuacja w której obecnie znalazła się wieś jest zatrważająca pod wieloma względami. Przytoczę tu kilka, moim zdaniem istotnych i najważniejszych z punktu widzenia prostego mieszkańca wsi i dawnego PGR, w czym nie umniejszam nic ich mieszkańcom, bo to też wieś.

Po pierwsze warunki ekonomiczne, które na przestrzeni przemian demokratycznych bardzo się pogorszyły. Chodzi tu o dostęp do pracy i związane z tym warunki bytowe wielu ludzi. Nie widać na tych terenach widocznych działań władz, by sytuację zmienić w kierunku poprawy i możliwości działania małego biznesu, a co za tym idzie znalezienie pracy.

Poszczególne samorządy skupiają się raczej na tworzeniu budżetów i wyników. Nie myślą o przyszłości, ale o kadencji.

Po drugie. LIKWIDUJEMY na siłę co się da w imię oszczędności i iluzorycznego zysku. Chodzi głównie o likwidowanie szkół, bibliotek.
Tymczasem te instytucje to fundament nowoczesnej wsi. Nie powinna działać tu tylko ekonomia.

Wsie bez szkół i bibliotek, bez kanalizacji i oczyszczalni ścieków...Przecież wszyscy nie zamieszkamy w miastach...

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: barcjanin

Zobacz także

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ZnAnY #1712600 | 83.9.*.* 14 kwi 2015 16:52

  bez kanalizacji wody i prądu, chcesz redaczyno to sobie mieszkaj na takiej wsi , ja wolę mieć podstawowe warunki bytowe, chyba naczytał się pracy za 1zł.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. marzena #1685919 | 89.231.*.* 10 mar 2015 10:18

  Warunki ekonomiczne się pogorszyły i nie powinna tu działać ekonomia. To ci dopiero "fundament" tego wielkiego myśliciela!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Optymistycznie :-) #1679892 | 178.36.*.* 3 mar 2015 10:04

  I juz na koniec jeszcze jeden wpis; wilce pouczający:-): http://czachorowski.blox.pl/2015/02/Kibi ce-kleski-czyli-o-pozorach-dyskusji.html Pozdrawiam i gorąco zachęcam do złożenia wizyty na blogu http://czachorowski.blox.pl/.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Optymistycznie :-) #1679887 | 178.36.*.* 3 mar 2015 09:59

  Natomiast jeśli chodzi o biblioteki. Często biblioteki gminne są w szkołach ( w mojej wsi też), wraz z ich zamknięciem znikają one również. Ciekawe i godne jak najszerszej popularyzacji rozwiązanie tego problemu proponuje na swym blogu Stanisław Czachorowski http://czachorowski.blox.pl/2015/02/Wiej ska-polka-z-ksiazkami.html oraz http://czachorowski.blox.pl/2015/03/O-bo okrossinbgu-uniwersytecie-i-innowacyjnos ci.html Jako że 2016 rok jest na Warmii i Mazurach Rokiem Kultury, z dużym zainteresowaniem przeczytałam także kilka następnych wpisów Autora poświęconych tej problematyce: http://czachorowski.blox. pl/2015/02/Rok-Kultury-na-Warmii-i-Mazur ach-oraz-Archipelagi.html http://czacho rowski.blox.pl/2015/02/Wielokulturowosc- regionu-jest-wieksza-niz-uwazany.html h ttp://czachorowski.blox.pl/2015/02/Dziec i-i-emeryci-na-uniwersytecie.html Gorą co polecam :-)!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Optymistycznie :-) #1679884 | 178.36.*.* 3 mar 2015 09:55

   Brrr! Po lekturze powyższego tekstu chciałoby się zawołać:” …Ciemność widzę! Ciemność widzę!”. Iście kasandryczna wizja. Mieszkam w gminie wiejskiej. W istocie nie jest łatwo. I rzeczywiście na przestrzeni kilku lat zamknięto u nas dwie szkoły.Słuchałam uważnie obydwu stron. Mieszkańcy bronili swoich racji. I słusznie. Takie ich prawo. Władze gminy stanęły przed trudną decyzją: dalej utrzymywać mniejsze szkoły czy też je zamknąć , a środki wydatkowane na ich utrzymanie przeznaczyć na funkcjonowanie szkoły zbiorczej z dużą liczbą dzieci. Po wielu rozmowach wybrano opcję drugą. Ciekawa była postawa rodziców. W pierwszej miejscowości pogodzili się z decyzją władzy, a w pomieszczeniach szkolnych rozpoczęła działalność nowa instytucja. W drugiej – rodzice zawiązali stowarzyszenie, które w porozumieniu z władzami będzie dalej prowadziło szkołę. Czyli Świat się zmienił. Czy tego chcemy czy nie - ekonomia jest w nim bardzo ważna. A władze samorządowe, dla dobra większości, muszą czasami podejmować trudne i „niepopularne” decyzje. Są przecież gospodarzami całej gminy, wszystkich obywateli,czyż nie? I to, co na początku wydaje się być złem, po upływie czasu wychodzi na dobre. Wiele też zależy od postawy samych mieszkańców, którzy w trudnej sytuacji, dla dobra własnych dzieci i rodzin, potrafią się niekiedy zmobilizować do kreatywnego działania i współpracy z władzami Pozdrawiam optymistycznie :-)

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (27)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages