Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

W Kowalach Oleckich pieśni wielkopostne rozbrzmiewają już od ponad dekady

2015-03-17 15:27:09 (ost. akt: 2015-03-17 15:39:05)

Autor zdjęcia: Archiwum GCK w Kowalach Oleckich

W niedzielę, 15 marca w Kowalach Oleckich już po raz jedenasty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych, w którym udział wzięły zespoły, kapele oraz śpiewacy ludowi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Przedsięwzięciu od ponad dekady przyświecają takie cele, jak: popularyzacja wokalno-instrumentalnej twórczości ludowej, mającej ewidentnie charakter niszowy, a także przybliżenie publiczności najstarszych pieśni wielkopostnych, głęboko zakorzenionych w tradycji chrześcijańskiej.

W tegorocznej odsłonie koncertu udział wzięło jedenaście zespołów oraz solista Józef Sinderewicz. Artyści, którzy wystąpili podczas koncertu, w swoim dorobku twórczym mogą poszczycić się występami na najważniejszych festiwalach i przeglądach kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęły występy miejscowych grup folklorystycznych Prząśniczek oraz Jarki, a także śpiewaka ludowego Józefa Sinderewicza z Monet. Następnie swój repertuar zaprezentowały zespoły: Znaroku oraz Przeroślaki z Przerośli, Rospuda z Filipowa, Zajączkowiaki oraz Bakałarz z Bakałarzewa, Rominczanie z Dubeninek, Orzyszanki z Orzysza, Barwy Jesieni z Budr, a także Familia ze Świętajna.

- W Koncertach Pieśni Wielkopostnych udział biorę od samego początku – mówi Józef Sinderewicz z Monet. – Ważne jest to, by spuścizna naszych ojców przetrwała kolejne dziesięciolecia. Jedni uznają ją za mało atrakcyjną, będą ją krytykowali i nią wzgardzali, inni zaś będą się do niej odnosili z należnym szacunkiem. Głęboko wierzę w to, że tradycje naszych ojców będą kontynuowane.
Wszyscy wykonawcy zadbali o to, by jak najwierniej odtworzyć archaiczną melodię
i słowa najstarszych i rzadko już wykonywanych pieśni wielkopostnych. Za tę szczególną troskę w pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego wykonawcom podziękował dyrektor Gminnego Centrum Kultury Karol Czerwiński.
Koncert został zorganizowany przez Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich.
Zbigniew Sieńko

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. qwerty #1694322 | 37.7.*.* 20 mar 2015 07:37

    Nareszcie powstał w Świętajnie super zespół! Brawo p. Halinko w końcu cos sensownego a nie wycie tej kozy... :)

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages