Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Wielkanocne tradycje w Kowalach Oleckich

2015-04-04 08:00:00 (ost. akt: 2015-04-03 10:53:57)

W Kowalach Oleckich, wzorem lat poprzednich, odbyły się warsztaty wielkanocne, w których udział wzięli twórcy ludowi oraz dzieci i młodzież z gminy. Celem warsztatów była popularyzacja tradycji wielkanocnych oraz elementów folkloru Warmii i Mazur.

W trakcie trwania warsztatów najmłodsi mieszkańcy gminy mogli poznać zasady tworzenia tradycyjnych pisanek i kraszanek, a także palemek oraz stroików wielkanocnych.

Dzieci, pod fachowym okiem instruktorów oraz twórców ludowych, tworzyły własne prace, które stały na bardzo wysokim poziomie pod względem artystycznym. Ponadto mogły one twórczo i aktywnie spędzić wolny czas. Warsztaty przeplatane były opowieściami twórców ludowych na temat tego, jak niegdyś obchodzono Wielkanoc, jakie tradycje wiązały się z jej celebracją oraz jak przygotowywano się do tego szczególnego święta.

— Warto pielęgnować takie tradycje i przekazywać naszym dzieciom – mówi uczestniczka warsztatów Teresa Piotrowska. — To nasza tożsamość. Niewielkim kosztem można stworzyć coś oryginalnego: przepiękne palmy wielkanocne, pośród których nie sposób znaleźć dwóch identycznych, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, które ucieszą każdego odbiorcę. Przesłane życzenia na takich kartach nabierają dodatkowych emocji. Obdarowany widzi, ile serca włożył w jej wykonanie nadawca. A w końcu o to serce chodzi, składając życzenia drugiej osobie.

Wykonane podczas warsztatów prace uczestnicy zabrali ze sobą, by udekorować swoje domy na zbliżającą się Wielkanoc. Warsztaty zostały zrealizowane przez Gminne Centrum Kultury przy współpracy ze Świetlicą Środowiskową w Kowalach Oleckich.
Zbigniew Sieńko

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Czytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zainteresowana #1705956 | 178.36.*.* 4 kwi 2015 13:01

  Tak się składa, że kalendarz liturgiczny i święta roku liturgicznego miały duży wpływ na kształtowanie się zwyczajów, tradycji w poszczególnych regionach Polski. Proponuję zajrzeć do literatury przedmiotu: 1. Józef Burszta, "Kultura ludowa Mazurów i Warmiaków", Wrocław 1976 2. Anna Szyfer "Zwyczaje, obrzędy i wierzenia Mazurów i Warmiaków", Olsztyn 1968 3. Barbara Ogrodowska "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne", Warszawa 2004 4. Max P. Toeppen "Wierzenia Mazurskie", Dąbrówno 2008 5, Renata Hryń-Kuśmierek "Polskie tradycje doroczne", Poznań 6. Renata Hryń-Kuśmierek, Zuzanna Śliwa "Encyklopedia tradycji polskich", Poznań Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Młodzi #1705780 | 83.24.*.* 4 kwi 2015 08:59

  Tradycja Warmii i Mazur to jest w ogóle coś innego , Wielkanoc to jest tradycja tylko i wyłącznie religijna . Skąd na tych ziemiach Arabowie Żydzi palmy itd.itp.? Nie narzucajcie nam na siłę tego to co jest nie nasze .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages