Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Dzień Języka Ojczystego w SP w Kowalach Oleckich

2019-03-08 10:10:50 (ost. akt: 2019-03-08 10:14:21)

Autor zdjęcia: Archiwum SP w Kowalch Oleckich

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich tradycyjnie przyłączyła się do obchodów Święta Języka Ojczystego. Wszyscy uczniowie z klas I-V mieli możliwość wykazać się w potyczkach językowych.Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich tradycyjnie przyłączyła się do obchodów Święta Języka Ojczystego. Wszyscy uczniowie z klas I-V mieli możliwość wykazać się w zorganizowanych przez nauczycielki Krystynę Lisowską i Jadwigę Lizanowicz potyczkach językowych, które rozgrywały się na sali gimnastycznej.

Konkurencje cieszyły się dużą popularnością. Kalambury, uzupełnianie „słoneczek”, „szalony pociąg liter”, pytania w balonach to niektóre z zadań, które musieli wykonać przedstawiciele klas. Najwięcej emocji przysporzyło jednak „biegane dyktando”. Zaangażowanie wszystkich klas było bardzo duże, a poziom umiejętności wyrównany. W rezultacie najlepszą znajomością języka polskiego wykazały się klasa II i klasa IV b, które zajęły pierwsze miejsce ex aequo.

Ponadto tego dnia nauczyciele na swoich lekcjach szczególnie uzmysławiali uczniom potrzebę poszanowania własnego języka ojczystego poprzez jego poznawanie i rozwijanie. Do pomocy włączyli się też rodzice. Między innymi w klasie II Natalia Kalwajtys, mama jednego z uczniów, przybliżyła piękno języka polskiego poprzez głośne czytanie na lekcji lektury „Lampa Aladyna”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest to święto obchodzone co roku 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku ku czci studentów, którzy zginęli podczas demonstracji w obronie swojego narodowego języka w dalekim Bangladeszu. Język ojczysty stanowi dziedzictwo kulturowe każdego kraju i dlatego ważne jest, żeby naród miał swój język, i żeby nikt nie zabraniał ludziom posługiwać się ich mową.
Jadwiga LizanowiczPolub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: tess

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages